среда, 31 мая 2017 г.

Рік математики у Теплицькому районі

Вернісаж математичних задач

Загирняк Олена Дмитрівна, учитель математики Залузької ЗОШ І-ІІ ступенів Теплицького району. Вчитель - методист.

Читати далі: 

З досвіду роботи

Загирняк Олена Дмитрівна, учитель математики Залузької ЗОШ І-ІІ ступенів Теплицького району. Вчитель - методист.

Тема уроку: Про визволення Вінниччини від фашистських окупантів на уроці математики.
Мета: повторити та вдосконалити навики виконання дій множення, додавання, віднімання з десятковими дробами, розвивати пам'ять, мислення; виховувати почуття поваги до ветеранів ІІ світової війни, почуття шани до тих, хто не повернувся з війни.
На уроці учні, виконуючи дії  у  прикладах, спрощуючи вирази, розв’язуючи задачі, формують громадянську і загальнокультурну  компетентність. Учні рахують усно, працюють і самостійно, і в групах, і в парах.

Урок сприяє позитивному відношенню учнів до вивчення математики.

Читати далі:

вторник, 30 мая 2017 г.

З досвіду роботи

Фрагмент  уроку
Тема: Теорема Піфагора
Мета: навчити будувати відрізки, довжини яких виражаються ірраціональними числами; розвивати увагу, кмітливість, зосередженість у пізнанні нового; виховувати культуру креслення, працьовитість, інтерес до геометрії.
У даній презентації відображено одне із численних застосувань теореми Піфагора. А саме побудова відрізків, довжини яких виражаються ірраціональними числами. Також учні із задоволенням спостерігають наочну ілюстрації теореми Піфагора.

           
Загирняк Олена Дмитрівна, вчитель математики Залузької ЗОШ І-ІІ ступенів Теплицького району Вінницької області. Категорія вища,звання  вчитель -методист.

Читати далі:

З досвіду роботи

Виховний захід: Математичне «Поле чудес»
Мета: розвивати інтерес у школярів до історії математики, формувати загальнокультурну і освітню компетентність учнів.
У грі приймає участь три трійки гравців. Учасники гри відгадують прізвища видатних жінок математиків і знайомляться з їх життям і відкриттями в математиці. На екрані зявляється запитання, на дошці таблиця для запису букв прізвища, яке відгадують. Гравці крутять барабан і по черзі називають букви. Кожна трійка має свого переможця, які об’єднуються в одну трійку в фіналі гри. Переможець фіналу може за бажанням взяти участь у супергрі.
Гра проходить жваво і весело. Учны отримують задоволення від гри. Змінюється їх відношення до математики на краще. Недаремно відомий французький математик Ж.А. Пуанкаре зазначав: «Всяке навчання стає яскравіше, багатше від кожного зіткнення з історією предмета»

Загирняк Олена Дмитрівна, вчитель математики Залузької ЗОШ І-ІІ ступенів Теплицького району Вінницької області. Категорія вища, звання  вчитель -методист.
Читати далі:

З досвіду роботи

"Народні прийоми усного рахунку".

Загирняк Олена Дмитрівна, вчитель математики Залузької ЗОШ І-ІІ ступенів Теплицького району Вінницької області. Категорія вища,звання  вчитель -методист.
Читати далі:

У Хмільнику розпочали роботу пришкільні табори


         Літо – найрадісніша, найяскравіша для усіх дітей пора року. Саме під час літніх канікул школярі мають гарну можливість відпочити від уроків та домашніх завдань.
Так, 29 травня 2017 року знову розпочали свою роботу пришкільні табори відпочинку при загальноосвітніх закладах міста.
Цьогоріч родзинка таборів –  математичні загони, оскільки 2017 рік оголошений роком математики у Вінницькій області. В таких загонах учні поглиблюватимуть знання з математики, розвиватимуть логічне мислення, граючи цікаві ігри, проводячи змагання ерудитів.
Доброго відпочинку, любі школярі! Нехай літній кораблик вашої табірної подорожі принесе вам радість, оздоровлення, цікаві враження!

Методичний кабінет управління освіти

Хмільницької міської ради  С.В. Ілюхіна
Читати далі:

З досвіду роботи

Учасник конкрсу "Учитель року - 2016" в номінації "математика" вчитель математики загальноосвітньої школи  І-ІІІ ступенів  № 3  міста  Калинівка Любонько  Ольга  Степанівна 

вторник, 23 мая 2017 г.

З досвіду роботи


Таємничий танграм


Савчук Ірина Цезарівна, учитель математики комунального навчального закладу «Спеціалізована школа І-ІІІ ст.  № 1 імені Т.Г. Шевченка Козятинської міської ради Вінницької області», учитель-методист

Читати далі:

Методичні поради

Організація проектної діяльності учнів

Петрик Тетяна Анатоліївна,

учитель комунального навчального закладу Спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 1 ім. Т.Г. Шевченка” Козятинської міської ради Вінницької області, учитель-методист 

Читати далі:

З досвіду роботи

РОЗРОБКА ПОЗАКЛАСНОГО ЗАХОДУ З МАТЕМАТИКИ
«ЗІРКОВИЙ ДУЕТ»
Петрик Тетяна Анатоліївна,

учитель комунального навчального закладу Спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 1 ім. Т.Г. Шевченка” Козятинської міської ради Вінницької області, учитель-методист 

Читати далі:

понедельник, 22 мая 2017 г.

Перспективний педагогічний досвід


Впровадження інформаційно-комунікаційних технологій у процесі викладання математи

Досвід роботи вчителя математики Тиврівського ліцею – інтернату поглибленої підготовки в галузі науки Сидорука Володимира Анатолійовичаки


Завідувач лабораторії математики КВНЗ «Вінницька академія неперервної освіти» Н.І. Салтановська

Читати далі: 

До року математики в школах Вінницької області


Позакласний захід
«Від подільського села до вершин науки»
(для учнів 10-11 класів)

Автор-упорядник Серветник Василь Григорович, учитель математики Мурованокуриловецького НВК «СЗШ І-ІІІ ступенів №1-гімназія».


четверг, 18 мая 2017 г.

Перспективний педагогічний досвід

ДОСВІД РОБОТИ ВІННІК НАТАЛІЇ ВАСИЛІВНИ
Досвід узагальнила завідувач лабораторії математики КВНЗ "Вінницька академія неперервної освіти" Салтановська Н.І.
Читати далі:
https://drive.google.com/open?id=0B5x59qLGLN9lYlM3Rm1MTVRROGM

среда, 17 мая 2017 г.

До року математики в школах Вінницької області


Вікторина «Життєвий і творчий шлях видатного українського педагога-математика В’ячеслава Андрійовича Ясінського»
Автор-упорядник Серветник Василь Григорович,
учитель математики Мурованокуриловецького НВК
«СЗШ І-ІІІ ступенів №1-гімназія»
Мета: в ігровій формі виявити ерудованість, спостережливість, логічне мислення; мотивувати пізнавальну і творчу діяльність, розвивати кмітливість, логічне і творче мислення. Розширювати математичний кругозір учнів про відомого подільського вченого-математика В’ячеслава Андрійовича Ясінського.


Відомий український філософ Г.Сковорода писав: «Кожен повинен пізнати свій народ і в народі пізнати себе». І тому, щоб не розпорошитися по світу і не канути в небуття, не зректися свого коріння і щоб не згасла пам’ять про кращих людей, яких народила й виплекала щедра Подільська земля, ми використовуємо в позакласній роботі історичний матеріал, ознайомлюємо учнів з біографіями видатних учених, які стверджували, розв’язуємо задачі краєзнавчого змісту. Серед славетних імен знаних українців золотим німбом осяяне ім’я В’ячеслава Андрійовича Ясінського — одного з найвидатніших математиків олімпіадного руху, нашого земляка.
Читати далі: https://drive.google.com/open?id=0B5x59qLGLN9lNHBDNjBxQXIwenM

суббота, 13 мая 2017 г.

Вчителі математики у Музеї української марки


         Вчителі математики з усіх районів області, які підвищували свій фаховий рівень на курсах підвищення кваліфікації у КВНЗ «Вінницька академія неперервної освіти» в рамках ознайомлення з новими гранями історії України відвідали перший і єдиний Музей української марки імені Якова Балабана.
Під час екскурсії слухачі КВНЗ «Вінницької академії неперервної освіти» ознайомилися з колекцією американця українського походження Якова Балабана, яка за оцінками американської асоціації філателістів, є найбільшою колекцією українських марок у світі.
Екскурсовод розповів, що в музеї представлено лише 1% від повної колекції Якова Балабана, і всі марки в тій чи іншій мірі пов’язані з Україною, з її історією, традиціями та символами.
Колекційні марки розміщені у двох залах.
У експозиціях представлено екземпляри з лімітованих колекцій, які у світі нині існують тільки в кількох примірниках. Найстаріші марки колекції, гашені в різних українських містах, датовані 1850 роком.
У представленій експозиції є багато цікавих екземплярів:
- марка «Проголошення Незалежності Карпатської України 15 березня 1939».
- марка на авіалист Львів-Відень з надпечаткою авіапошти та печатками львівської пошти на марках Австрії для першої регулярної поштової лінії Відень — Краків — Львів — Київ (1918 рік);
- поштові марки Західно-Української Народної Республіки;
- марки Російської імперії, але гашені українським тризубом;
- марка Гомеля, який на той час був частиною України;
- марка з Ростова-на-Дону, теж погашена тризубом;
- представлена марка 1919 року з Покуття - одна з восьми, які ще збереглися у світі;
-марка, аналогів якої у світі збереглося лише п'ятнадцять екземплярів;
- конверт з поштовим штемпелем – 1830 року.
Поряд з ними можна побачити листівки січових стрільців та багато інших цікавих експонатів.
Нова туристична родзинка з присмаком історії міста Вінниці залишила гарні враженя у слухачів КВНЗ «ВАНО».


пятница, 12 мая 2017 г.

Рік математики у Бершадському районі


Активізація розумової та пізнавальної діяльності учнів на уроках математики шляхом використання ІКТ

Нещодавно на базі Устянської ЗОШ І-ІІІ ступенів Бершадського району відбувся практичний семінар учителів математики на тему «Активізація розумової та пізнавальної діяльності учнів на уроках  математики шляхом використання ІКТ».
Директор школи Гончарук Т.Д. провела презентацію навчального закладу, познайомила учасників семінару з найбільш пам´ятними віхами в історії  життя школи.
Досвідом своєї педагогічної майстерності поділилися подружжя учителів математики – Гудименко О.М. і Гудименко О.П.
Учасники семінару  відвідали урок–подорож у 5 класі на тему «Дії з десятковими дробами». Заняття було надзвичайно цікавим та насиченим. Ольга Петрівна показала не лише наукові знання з предмету, але й вміння грамотно будувати роботу на уроці, де використані  проблемно-пошуковий метод, комп´ютерне підсилення аналізу задачі, використання краєзнавчого матеріалу, а також постійний зв´язок з життєвим досвідом дітей. Цікавою виявилася математична мандрівка по живописних історичних куточках Вінниччини.
Гудименко Олег Миколайович провів сучасний урок у 8 класі на тему «Площа фігур». Щоб кожен учень відчув себе успішним, учитель створив атмосферу довіри, співпраці, поваги. Він використав різні види самостійної роботи, групові та індивідуальні форми навчання, словесні методи вміло поєднали з комп´ютерними презентаціями. Діти не лише отримували знання, а, насамперед, формували практичні навички, які пригодяться у житті.  Не лише дітям, але і досвідченим учителям було чого повчитись у ентузіаста своєї справи. Даний урок був справжнім майстер-класом для учителів району і святом для дітей. Як сказав Шалва Амонашвілі, що «…здібності дитини не мають меж, якщо педагог проявляє свою творчість і оптимізм». Це продемонстрував учитель Устянської ЗОШ І-ІІІст. Гудименко О.М.
Проведення семінару-практикуму, активна співпраця колективу Устянської школи, методичного супроводу та педагогів-учасників наочно продемонструвала, який значний, а головне важливий об’єм роботи можна здійснити, якщо працювати спільно, послідовно й організовано. Кожен з педагогів, що відвідали, безперечно, зумів піднятися на ще одну сходинку вище у своїй педагогічній майстерності. Тож нехай цей шлях завжди увінчується успіхом, кількісними і якісними результатами!

Людмила Криворука, методист з математики та основ здоровя Бершадського районного методичного кабінету

Рік математики у Бершадському районі


Крокуємо до майстерності…
«Немає такої професії, в якій людина не змогла б дістатися вершин майстерності», - переконалися молоді педагоги Бершадщини. Ці слова В.Сухомлинського підтвердила своєю працею вчитель математики Бершадської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Кушнір Людмила Семенівна, яка є керівником Школи молодого вчителя. Саме на базі цієї школи відбулося засідання молодих педагогів району.
Досвідчений педагог навчала моделювати сучасний урок, застосовуючи традиційні та інноваційні підходи. Провела педагогічний тренінг «Я крокую до майстерності», а також запросила на урок у 5 клас за темою «Звичайні дроби». Учні подорожували сторінками життя та творчості Тараса Шевченка, а ми, молоді педагоги, практично бачили, як на уроці реалізуються ідеї гуманізації навчального процесу.
Також у ході семінару Людмила Семенівна показала реалізацію особистісно-орієнтованого навчання, підготувавши з учнями проект «Математика цариця прекрасного».
Методист районного методичного кабінету Криворука Людмила Василівна навчала нас аналізувати урок, виділяючи основні етапи, бачити поєднання різних підходів та методик. Також вона звернула увагу на нові акценти у викладанні математики згідно з новим Державним стандартом освіти та компетентнісним підходом до вивчення математики.
Ми, молоді педагоги, маємо на кого рівнятися, і щоразу ставати на крок компетентнішими. Вчимося бути, як сказав великий педагог В.Сухомлинський, «майстрами, поетами, художниками у справі, яку любимо».
                                                         

Вікторія Херсонюк, учитель математики Джулинської ЗОШ І-ІІІ ступенів Бершадського району.

РІК МАТЕМАТИКИ У ГАЙСИНСЬКОМУ РАЙОНІ


 Бінарний урок з математики та музичного мистецтва (5 клас)
Урок розробили та провели вчителі НВК: Гайсинської СЗШ-інтернату І-ІІІ ступенів - гімназії Дем’янюк Ганна Володимирівна (вчитель математики, вища категорія, старший вчитель) та Зиза Денис Васильович (вчитель музичного мистецтва, друга категорія)

Тема уроку: «Математика - музика розуму»
Мета: 1. Показати учням зв'язок між математикою та музичним мистецтвом на прикладі дробових чисел; ознайомити з видатними композиторами, співаками, математиками.
2. Розвивати вміння оперувати із десятковими дробами; логічне мислення, вміння аналізувати, пам'ять; удосконалювати вміння слухати та виконувати музичні твори;
3. Виховувати інтерес до математики та музики, почуття прекрасного, вміння працювати в колективі.
Тип уроку: Урок закріплення знань, умінь, навичок
Обладнання: Презентація, відео, роздаткові картки, ілюстрації, музичні інструменти, картки самооцінювання, музичні інструменти
Хід уроку
А.В. Денис Васильович, взагалі у мене зараз урок математики.
Д.В. Серйозно? Але за розкладом у цьому класі у мене зараз музика!
А.А. 5-г математичний клас. Хіба вони вміють співати?
Д.В. (розпівка а-а-а з одним рядом, а потім 0-0-0 з іншим)
А.В. Я здивована, та все ж таки. Учні, привітаємось так, як завжди!
Ми веселі та кмітливі,   Ми вітаємо всіх вас,    З математикою дружим,    це наука просто клас!
Д.В. Все зрозуміло! (грає на гітарі і співає пісню) (Плач Єремії «Вона»)



Я не знаю що робити,
Математику слід вчити,
Як додать ці дроби – це ж біда!
Де доданок, де чисельник,
А де сума, де знаменник?
Краще заспіваю пісню я..



Треба вміть рахувать,
Математику вивчать,
Інтеграли, радикали
і про модуль пам´ятать.

А якщо ще й співать,
Композиторів всіх знать,
То великою людиною
В майбутнім можна стать..


(презентація с.1) А.В. Більшість людей вважають, що математика займається виключно числами та вимірюваннями, однак, насправді математика – це дещо набагато більше, ніж просто наука для касирів…

Д.В. Математика та мистецтво: на сьогодні ці дві великі сфери культури сприймаються як два полюси і, навіть, як дві протидіючі сили, в той час, коли насправді вони повязані міцними путами.

(С.2) А.В. Сьогодні у нас з вами незвичайний урок. Ми не лише нагадаємо, як працювати з дробовими числами, дізнаємось про життя відомих математиків

Д.В. Але й повторимо нотний стан, визначимо, яким буває ритм, варіація, і хто з композиторів полюбляв математику
(С.3) А.В. Учні, на вашу думку, які завдання перед вами стоять на цьому уроці?
           (с.4) Д.В. Епіграфом нашого уроку будуть такі слова «Музика - це розум, втілений у прекрасних звуках.» І.С. Тургенєв
           (с.5) А.В. «Музика - це прихована арифметична вправа душі, що не вміє себе обчислювати.» Г. Лейбніц
(с-6) Д.В. Отож, проблемне питання уроку «Математика та музика – це два полюси чи єдине ціле?»
А.В. В кожного з вас є картка самооціювання з математики та музики, де ви ставитимите собі бали за вірні відповіді на кожному етапі уроку.
Д. В. На уроці діють такі правила:
А.В. «Один говорить – решта слухає»
Д.В. «Менше ля-ля, більше діла»
1. Усний рахунок.  Подивимось, чи вмієте ви рахувати?
А.В. 1+1 = дует (це приклад)


3+1 = 4 (квартет)
1+0 = 1 (соло)
2+3 = 5 (квінтет)
2+2 = 4 (квартет)
5-3=2 (дует)
Соло +соло = два
Квартет + соло = 5
Тріо + тріо = 6
Соло + тріо = 4
Секстет – квартет = 2


Д.В. У музиці є таке поняття «жанр». Що це таке? Вірно, одні композиції більш сприятливі для слухання, інші не зовсім.
А.В. А давайте перевіримо, під час якої композиції ви швидше розв´яжете  приклад.
1.  а) 0,036 · 3,5;   б) 38,57 · 1000;    в) 2,68 : 100;   г) 4 : 16;   д) 0,36 : 0,9;     є) 9,1 : 0,07.
2. а) 0,048 · 4,5;    б) 73,35 · 1000;    в) 4,73 : 100    г) 6 : 24;    д) 0,63 : 0,9;    є) 5,6 : 0,14.
1.                   А) (14 – 12,6) · 4,3 + 1,08 : 1,2.       Б)   (15 – 12,8) · 2,4 + 1,12 : 1,6.
2. (83 – 101,52 : 2,4) · 5,6 + 2,08          165 - (145,92 : 3,2 + 8,1) · 2,7.
(Учням пропонується математичний приклад з дробами, спочатку лунає класична музика, потім рок, звіряємо кількість вірних відповідей в обох випадках) (біля дошки 4 учня)
А.В. Логічна розминка, (показуємо ребуси з математичними та музичними символами)
Місто, ребус, трикутник, родина, сіль, доміно, квасоля, сорока
Д.В. Також у музиці є таке поняття як «ритм». Пропоную музичну хвилинку. Відтворіть ритм на музичних інструментах (спочатку по черзі, потім усі разом)
А.В. Веселі ноти, знайдіть корінь рівняння і дізнайтесь, хто насправді був родоначальником музичної та математичної теорії.


1)° 7х + 2х = 3,528; О     0,392
2) 3,17  1,1x = 2,4;      А    0,7
3) 1,1 : (х + 0,14) = 2,5  П   0,3
4)° 19х  12х = 3,192;  Ф  0,456
5) 4,18  1,2x = 3,22;   Р  0,8
6) 1,98 : (0,7  х) = 4,5 Г  0, 26
7) 2m – 1,57 m + 24,8 = 25,875.      І      2,5
 О – 0,392,    А -  0,7,    П - 0,3,    Ф – 0,456,   
 Р – 0,8,      Г -0,26,      І- 2,5

Перед вами портрет Піфагора. Що нам відомо про нього?
А.В. (Кросворд) (завчасно підготувати на стенді кросворд)


- Давньогрецький вчений, відомий теоремою про прямокутний трикутник (Піфагор)
- Музичний інструмент, найдовший у світі (тримбіта)
- відношення двох чисел (дріб)
- Мінор - Музичний лад, звуки якого утворюють малий тризвук із забарвленням суму, журби
- Симфонія -  жанр оркестрової музики, великий твір для оркестру.
-          Число, записане під рискою дробу (знаменник)
-          Гітара -струнний музичний інструмент родини лютень.
-          Просторова фігура, утворена обертанням півкруга навколо своєї осі (куля)


(У результаті виходить ключове слово «Гармонія».)
Д.В. А яких відомих композиторів ви знаєте? (учні називають)
А чи відомо вам, що Бетховен, будучи глухим, написав 15 творів. Як він це робив?
А.В. Виявляється за допомогою математичних розрахунків. Звучання деяких мелодій відображало графіки тригонометричних функцій
Д.В. Великий німецький композитор XVII століття Іоганн Себастьян Бах писав церковну музику.
А.В. Після його смерті досліднини виявили, що багато мелодій Баха мають цифрові коди.
Д.В. А відомий на весь світ український співак Солов´яненко? Ви гадаєте він вмів лише співати?
А.В. А чи знаєте ви, що свого часу він закінчив  Донецький політехнічний інституту, закінчив аспірантуру і працював викладачем на кафедрі інженерної геометрії.
Прослуховування співу Солов’яненка
Д.В. Відому народні пісню «Їхав козак за Дунай» Солов'яненко виконав …..
Пропоную заспівати її разом! (аплодуємо)
А.В. Перевіримо, а чи вмієте ви додавати дроби. Для цього мені потрібно 6 чоловік - по три з команди (одягаю шапочки з дробами: 1, 1\2, 1\4, 1\2, 1\4, 1\8). Ваша задача, взявшись за руки, скласти число, яке я назву (2; 1,5; 1,75; 0, 375; 2, 625)
Д.В. Пропоную змінити шапочки (одягаємо шапочки з тривалостями нот)
Утворіть тривалість одну цілу, половинну, четвертинну.
А.В. Домашнє завдання (Є на картках уже в них на столах):
З математики: Виконати №  1499, 1500, 1501, ст. 312 за підручником Тарасенкова Н.А.
Д.В. З музики: вивчити пісню «Їхав козак за Дунай», підготувати повідомлення про Солов’яненка
А.В.Творче завдання «Скласти кросворд з математичними та музичними термінами»
Д.В. Діти, чи сподобалось, вам співати? А що ще сподобалось на уроці?
А.В. Тож повернемось до основного питання уроку: «Музика і математика – це два полюси чи єдине ціле?» Як ви вважаєте?
А.В. Знак «інь - янь» символізує поєднання двох протилежностей (беремо «інь -янь») Тому  нашою відповіддю на це питання є слова Дж. Сільвестра
Д.В. «Хіба не можна музику описати, як математику почуття.
А.В. а математику, як музику розуму? Адже суть обох одна і та ж.»
Дякуємо вам за урок, ви молодці, гарно попрацювали, а зараз підрахуйте свої бали і здайте картки самооцінювання.